Magazínový

Archiv KSA

Zveřejněno 25. 1. 2018

SNOW DRIVING EXPERIENCE (14. – 18. 1. 2018) – partner Nokian Tyres

Snow Driving Experience 2018Dva kurzy po sobě proběhly v polovině ledna v Rakouských Alpách a tak jako tomu bývá zvykem v posledních letech, obě akce už byly plně obsazené minimálně 2 měsíce před konáním.

A z tohoto důvodu, už nyní máme objednány 4 kurzy na leden 2019. Jednak kvůli tomu, že hlavní instruktor v příštím roce bude dvojnásobný světový šampión v rally, Walter Rohrl a dále protože je vidět, že členové se k těmto zimním aktivitám opět vrací a na SDE 2019 se předpokládá dvojnásobný zájem, než letos. Náš hotel na to bude i řádně připraven tím, že na jaře letošního roku bude investovat další 4mil Eur. Bude stavět nové pokoje, nový wellness a venkovní bazén, nové fitness, novou restauraci atd.

Oba kurzy dopadly na jedničku a tomu nasvědčuje i fakt, že sám majitel dráhy nás pochválil za minimální výlety mimo dráhu na které je on vyloženě alergický. Je vidět, že většina členů, kteří už tam byli poněkolikáté mají svá auta na sněhu a ledu, pod absolutní kontrolou.

Tak jako vždy, ten první den je příjezdový. Účastníci přijedou individuálně do hotelu, to samé odpoledne máme podrobné školení v konferenčním sále o jízdě na ledu a na sněhu. Účastníci se rozdělí do dvou skupin a zařadí se ke svému instruktorovi. Na SDE máme dva instruktory. Jeden ze světa rally, bývalý závodník Ing. František Blahout. A druhý ze světa závodních okruhů, aktivní závodník v kategorii LMP3, Aleš Jirásek. Každý z nich předává během následujících dvou dnů na výcvikovém středisku, své zkušenosti a cenné rady. Po tom teoretickém školení každého čekají dva dny na dráze, kde probíhá praktická výuka.

Oba letošní kurzy dopadly na jedničku i z toho důvodu, že nám maximálně přálo počasí. Téměř každý večer jsme měli sněhovou nadílku v podobě 5ti až 10ti cm, což je maximálně dostačující.

Stejně jako vloni, i letos jsme měli domluvené 2 dráhy během dvou dnů, což je něco velmi komplikovaného pro pořadatele, ale něco co členové maximálně oceňují. Obě dráhy jsou v oblasti Lungau ale každá na jiné straně dálnice A10. Dráhy jsou od sebe vzdálené necelých 30km a náš hotel je někde uprostřed. Každá dráha je úplně jiná. Ta první je ideální na rozjezd a ta druhá už je mnohem delší a techničtější, ideální na ten druhý pokročilý den. Po dopoledním rozježdění probíhají i různé soutěže a závody, rozdělené do různých kategorii. Připravené poháry, medaile a diplomy se pak předávají hned po obědě.

Třešničkou na dortu je výlet na 8km zasněženou cestu do hor do nadmořské výšky 1900m. Je to nádherná cesta, kde nejezdí žádná auta, kterou nám ukázal sám Walter Rohrl. Vše probíhá maximálně bezpečně a po skupinkách. Každé auto má u sebe vysílačku a vedoucí auto / instruktor / dává neustálé pokyny následujícím autům a tím je to mnohem zajímavější, poučnější a bezpečnější. Nahoře pak na velkém parkovišti a s krásným výhledem se udělá společná fotka a návrat zpět na dráhu.

Nezbývá než poděkovat všem účastníkům SDE 2018 za skvělou akci. Jediné za co se musíme omluvit je, že níže naleznete jen omezený počet fotek z obou kurzů. Důvodem je srážka naší kamery s autem a ta to bohužel nepřežila. Z harddisku se pak dostala jen část natočených videí a fotek.

Celý náš tým KSA se už teď těší na Snow Driving Experience 2019, které bude jedinečné!!!

Seizis Nikolaos

Archiv editorial

Nikolaos Seizis, zakladatel klubu