Zveřejněno 10. 4. 2018

SRAZ KLUBU SPORTOVNÍCH AUT V BRNĚ (8. – 9. 4. 2018)

SRAZ KLUBU SPORTOVNÍCH AUT V BRNĚPo dlouhých 4 letech jsme se opět vrátili na Automotodrom Brno. Naposledy jsme tam byli v roce 2014. Důvody, proč jsme na tomto závodním okruhu tak dlouho nebyli většina členů dobře ví. Poodstatné je, že po této dlouhé pauze jsme s nimi začali jednat už od podzimu 2017. Nakonec nám po 5ti měsících připomínání se, nabídli jediný termín a to pondělí 9. dubna 2018. Nebylo z čeho vybírat, nebylo co řešit a okamžitě jsme termín potvrdili.

Možná se někdo diví, že to nebylo opět v květnu a opět na celý víkend, jak tomu bylo zvykem v minulosti. AMD Brno už ale samotný víkend neprodává. Nabízí buď celý týden anebo 3 dny a to pátek / sobota / neděle, což by pro nás nebylo rentabilní i kdyby přišlo 10 tisíc diváků.

Teď už zbývalo jen se modlit, aby dopadlo i počasí, jelikož takto brzy v dubnu jsme ještě žádný sraz sportovních aut neměli. Na okruhu se na podzim 2017 kolaudoval nový hotel Grid, který patří přímo AMD Brno. Pro nás a účastníky přímo ideální. Navíc, když jsme měli přihlášených i více než 30 aut ze zahraničí. Účastníci přijeli z Bulharska, Slovinska, Rakouska a Německa.

I vzhledem k tomu, že dálnice D1 už byla na jaře uzavřená na 5ti místech, pro členy KSA by to byl velký risk nechávat příjezd na okruh až na pondělní ráno. Z tohoto důvodu, celý hotel Grid s kapacitou 65 pokojů byl obsazen našimi účastníky. Automotodrom Brno je svou polohou úplně ideální pro celou Českou Republiku. Jak pro Čechy, tak i pro Moravu. Dokonce je to jen jedna hodiny jízdy i pro členy z Bratislavy.

Z počátku jsme měli trochu strach z brzkého data, ale nakonec akce byla už plně obsazena více než měsíc dopředu. Tak jako tomu bývá zvykem na naších akcích, i tentokrát jsme měli po celý den VIP salónek s výhledem na cílovou rovinku a špičkový catering. Účastníci mají výběr z občerstvení po celý den, jak snídani a oběd, tak i dopolední a odpolední coffee break. Máme novou cateringovou firmu a účastníci byli maximálně spokojeny.

Všechny naše okruhové akce jsou formou open pit lane. Tedy, že můžete na dráhu vjet kdykoliv se Vám zachce. Tedy žádný harmonogram a nikdo nemusí sledovat žádné časové úseky a nic podobného. Je to ta nejlepší a nejpohodlnější forma ježdění, která existuje.

Kromě časomíry nechyběli ani naši instruktoři, kteří si sedli na místo spolujezdce, aby účastníkům maximálně poradili a pomohli ke sportovní jízdě. Časomíra však neslouží k tomu, aby se účastníci předháněli a soutěžili mezi sebou ale k tomu, aby se neustále zlepšovali a zrychlovali. Navíc stabilní časy znamenají hodně! Víc než jedno velmi rychle zajeté kolo během dne. Z důvodu bezpečnosti, rozesíláme časy všem až druhý den po akci emailem. Kdyby účastníci dostávali své časy v průběhu dne, zbytečně by je to motivovalo, aby byli rychlejší než jejich kolegové. Další věc, kterou řešíme při časomíře je typ pneumatik a jejich případná penalizace. Máme vyzkoušené, že na silničním GT voze, semi slicky typu Michelin Pilot Sport Cup vám v Brně zkrátí čas o 2s a závodní slicky o 6s. Kdybychom tohle nedělali, vynikali by pak jen jezdci, který mají závodní pneumatiky a to zcela neoprávněně. Navíc by to zbytečně časem svádělo k tomu, aby si účastníci pořizovali takové pneumatiky na svá silniční auta a to nemůže být pro auto nic dobrého. Mnohem víc pak trpí všechny komponenty, které prostě nejsou stavěné na takovou přilnavost. Na toto jsou stavěná závodní auta. Ta naše auta jsou sice sportovní, ale ne závodní.

Velkou výhodou je i naše servisní zázemí v boxu číslo jedna, kde si každý účastník může zkontrolovat brzdovou kapalinu, brzdové destičky, tlak v pneumatikách, motorový olej atd.

Vzhledem k tomu, že to byla naše první jarní akce, sestava aut, která dorazila byla ohromující. Nechyběly ani nejnovější supersporty jako Mercedes Benz AMG GTR, Porsche 991 GT3 RS, Ferrari 488 GTB a další. Až na pár výjimek to všechno byla silniční auta, těch závodních bylo tak do desítky. A vzhledem k tomu, že jsme měli 120 zúčastněných aut, tak to byl opravdu jen malý zlomek.

Počasí nám přálo a celá akce dopadla na jedničku. Všichni si akci maximálně užili. Nezbývá než se těšit na další okruhový den 10. května na Autodromu v Mostě.

Nikos