Zveřejněno 13. 5. 2010

VELKÝ MEZINÁRODNÍ SRAZ SPORTOVNÍCH AUT V BRNĚ (8. – 9. 5. 2010)

MEZINÁRODNÍ SRAZ SPORTOVNÍCH AUT V BRNĚO víkendu 8. a 9. 5. 2010 se na brněnském Masarykové okruhu konal každoroční Mezinárodní sraz Klubu sportovních aut. Zakladatel klubu Seizis Nikolaos, který akci pořádal, nám dokázal přinést pořádnou porci zábavy a členové KSA představili pár desítek luxusních a sportovních aut. Mnozí své miláčky protáhli i na okruhu.

Prvním rozdílem oproti předchozím ročníkům byla skutečnost, že sraz se rozdělil na dva dny. Důvodů bylo určitě více. Především v loňském ročníku byly zástupy návštěvníků srazu tak velké, že byl problém vůbec se dostat s autem na okruh. O prostoru pro fotografy nemluvě. Druhým důvodem bylo dostat na okruh méně závodníků najednou. Přecijen, pokud na trati krouží 30 vozů, nemají členové KSA moc prostoru pro zdokonalování svých řidičských schopností. Třetí důvod mohl být i komerčního charakteru, a sice snaha přilákat celkem více návštěvníků (nutno ale podotknout, že pronájem okruhu na dva dny je výrazně dražší, než na pouhý jeden den).

Pár dní před akcí nevypadaly předpovědi počasí nijak růžově. Meteorologové hlásili přeháňky, polojasno až zataženo a teploty kolem 16 °C. Tyto zvěsti se naštěstí, až na sobotu večer, nenaplnily, a tak jsme si mohli užívat sluníčka s polojasnou oblohou. Nic tedy nebránilo tomu, aby si obě strany (členové KSA i návštěvníci) akci pořádně užily.

Další novinkou oproti dřívějším srazům byla soutěž o nejlepší zvuk supersportu. Soutěže se zúčastnily dvě desítky aut, a tak jsme si mohli vychutnat nádherné decibely nadupaných motorů a laděných výfuků. Na stránkách Klubu sportovních aut probíhá hlasování. Zatím vede závodní BMW M3 E46 před Maserati GT-S a Lamborghini Murciélago SV.

Jen málokdo věděl, nebo alespoň tušil, které vozy se srazu zúčastní. Všichni jsme tak mohli jen napjatě čekat, kdo se u vstupní brány ukáže. Vynikajícím zážitkem bylo již zmíněné Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce, jehož majitel jej bez jakýchkoliv problémů proháněl po okruhu. Dalšími hosty byly hned dvě červené Ferrari 458 Italia, které taky nezůstaly na parkovišti stát dlouho. Obrovským překvapením se ale stal bílý Mercedes SLS AMG a nenápadně zaparkovaný Aston Martin V12 Vantage. Kolem SLSka se po celou dobu tlačily davy zvědavců. O Aston kupodivu až takový zájem nebyl, fajnšmekry ovšem potěšilo, že ani tato dvanáctiválcová novinka nedostala příležitost nechat své pneumatiky vychladnout.

Celkově šlo o velmi povedený sraz a všichni už se těšíme na jeho pokračování.

Martin Zeman, foto: CzechExotics.com