Zveřejněno 10. 6. 2015

ČTYŘDENNÍ VÝLET DO ALP (4. – 7. 6. 2015)

Čtyřdenní výlet do AlpJe to jedna z nejhezčích akcí, které KSA pořádá už několik let vždy v červnu. Na rozdíl od všech kurzu a jednodenních akcí, tato je ve znamení pohody a užívání si řízení na nejkrásnějších Alpských cestách Evropy. Téměř každý ročník je ale ve znamení neočekávaných extremních klimatických změn anebo neočekávaných situací. To je ale jedině dobře, protože účastníci mají z každého ročníku nějaké vzpomínky. I letos tomu nebylo jinak.

První čtvrteční den jsme měli opravdu nádherné počasí. Bylo nějakých 30 stupňů a v nadmořské výšce 770m v hotelu Brandlhof. Po 4 letech jsme opět měli možnost využít nádherný venkovní bazén s výhledem na ohromné hory všude okolo nás a zároveň i společnou večeři venku na terase. Kouzlo tohoto hotelu při takových letních teplotách je nepopsatelné.

Následující den ráno jsme vyrazili na známou placenou silnici Grossglockner, kde jsme vyjeli až na rozhlednu do nadmořské výšky přes 2600m. I tam jsme měli krásné počasí a nekonečný výhled. Jediné negativní je každoročně se navyšující provoz. Provoz je tak velký, že se prakticky nemůžete vůbec svézt. Postrádá do pak smysl placené silnice. Navíc to nestojí vůbec málo. 34,50 Eur za auto a to je víc než zaplatíte na legendárním Nordschleife za jedno kolo při veřejných jízdách. Z tohoto důvodu jsme se společně se všemi účastníky domluvili, že příští rok vyrazíme o hodinu dřív a jsme přesvědčení, že se nám to vyplatí.

Když jsme přejeli horu Grossglockner, vyrazili jsme směr Itálie a konkrétně Lago Di Garda. Po cestě nás ale čekala jedna nepříjemnost. Všichni jsme spěchali, abychom byli v Riva Del Garda co nejdřív, protože byly neuvěřitelné letní teploty nějakých 34 stupňů. Na neštěstí se ale na dálnici stala velká nehoda. Hořící kamion zablokoval oba dva pruhy a nejen to. Italská policie z bezpečnostních důvodu uzavřela i protisměr. Začali lítat vrtulníky, přijeli hasiči a záchranka. V tom neúnosném vedru stálo většina účastníku na místě minimálně 2 hodiny a místo toho, aby všichni přijeli v dobré náladě a užili si tak nádherné jezero Lago Di Garda a počasí, přijeli všichni pozdě, otrávený a unavený. I přesto se naše společná večeře na uzavřené terase jen pro nás velmi vydařila.

Následující sobotní den jsme vyráželi z Riva Del Garda a nádherné slunné počasí vypadalo slibně i na tento den. Jeli jsme přes passo Tonale kde jsme potkali sraz Italského klubu Lamborghini. Byla to hezká podívaná. Tyto supersporty s býkem ve znaku mají ohromné kouzlo hlavně, když jich vidíte tolik pohromadě. Náš dnešní cíl byl v Bormiu, kde jsme si měli nechat v hotelu jen věci a přejet do Livigno na nákupy, procházky a večeři. Počasí se nám ale úplně změnilo a déšť s doprovodem 8mi stupňů nám všechny naše plány tak trochu pokazil. Bormio je naše poslední destinace z důvodu, že je to přesně na úpatí Stelvia a tím pádem v neděli ráno můžeme během 5ti minut už najíždět na tuto nepopsatelnou silnici.

V neděli ráno když jsme se probudili, počasí bylo opět jak na objednávku. Na obloze nebyl jediný mráček a všechno vypadalo slibně. Museli jsme si ale pospíšit, protože od 10hod mělo být Stelvio zavřené kvůli cyklistickým závodům. Proto jsme raději už v 8:30 vyjížděli Stelvio. Téměř bez provozu jsme byli za pár minut nahoře, kde proběhla společná fotka a rozlučka. Pár km po přejezdu směr Garsmish totiž účastnici ze Slovenska a Moravy mění směr a začíná individuální návrat zpět.

I tento výlet se nám velmi vydařil, škoda jen té nehody na dálnici v pátek odpoledne a toho špatného počasí v Livignu. Navíc jsme se společně shodli, že příští ročník bude ve znamení nové trasy a poslední 2 noci v nádherném Riva Del Garda.

Seizis Nikolaos